Technologia kręcenia filmów w rozdzielczości 4K zyskuje błyskawicznie na popularności. Na rynku przybywa urządzeń rejestrujących wideo w tej właśnie rozdzielczości. Są wśród nich aparaty fotograficzne z funkcją 4K, ale połączenie funkcji fotografowania i kręcenia filmów nie zawsze daje dobre rezultaty.

Jako filmowcy szukamy coraz lepszych rozwiązań, dedykowanych właśnie rejestracji ruchomego obrazu w tej rozdzielczości. Kamera powinna być w stanie poradzić sobie o wiele lepiej w tej kwestii niż aparaty fotograficzne. Jednym z produktów, którym wykonujemy produkcje dla klientów, jest kamera KineMINI 4K. W sieci jak i w naszym portfolio można obejrzeć przykładowe filmy kręcone tą kamerą i ich jakość daje duże przesłanki ku temu, że kamera ta doskonale radzi sobie z rozdzielczością 4K, oferując obraz najwyższej jakości.

Kompaktowa kamera o dużych możliwościach

Zdaniem wielu filmowców, kamera ta jest jedną z najbardziej kompaktowych kamer dostępnych na rynku, które rejestrują obraz 4K RAW. Kręcenie filmów w tej rozdzielczości daje nam duże pole manewru, jeśli chodzi o korektę barwną czy kadrowanie. Kamera może też kręcić w trybie 2K, a zastosowany w niej filtr OLPF wpływa pozytywnie również na ostrość w tej rozdzielczości.

Przy pomocy kamery KineMINi 4K można nagrywać aż do 120 klatek na sekundę (w formacie anamorficznym 2.39:1, w rozdzielczości 1080p). Wykorzystując format Super 35 można nagrywać 96 klatek w rozdzielczości 1080p i 92 fps w rozdzielczości 2K. Kamera jest również wyposażona w funkcje overcranck i undercrank.

KineMINI 4K – rozdzielczość 4K do zastosowań online

Kamera KineMINI 4K daje możliwość nagrywania w formacie Cineform RAW w czasie rzeczywistym dla zastosowań online. To format wykorzystujący kompresję wysokiej jakości, pod względem wizualnym niemal bezstratną. Kodek Cineform jest kompatybilny z większością czołowych programów do edycji wideo, zarówno dla platform Mac, jak i Windows. Z kolei format Adobe CinemaDNG jest, podobnie, jak taśma filmowa, oparty na pojedynczych klatkach. Jest on dodatkowo formatem otwartym, więc możliwa będzie obróbka nagrań bez względu na upływ czasu.

Wysoka czułość

Czuły sensor kamery sprawdza się świetnie w słabych warunkach świetlnych oferując przy tym szeroki zakres wartości ISO oraz duża swobodę doboru ekspozycji. W efekcie można uzyskać pożądany stosunek zarejestrowanego sygnału do szumu, począwszy od obrazu całkowicie czystego, po efekt ziarnistości. Atutem kamery jest też tryb Sport Mode, który daje możliwość rejestrowania dynamicznych ujęć z ręki lub na ramieniu bez efektu rolling shutter.

W kamerze KineMINI 4K zastosowane zostały dwa rodzaje mocowań obiektywów: aktywny bagnet EF lub KineMOUNT (sub PL). Daje to możliwość pracy z wieloma rodzajami obiektywów i wyboru ulubionej przez operatora optyki. Ponadto w urządzeniu zastosowano możliwość zmiany cropu z SUPER35 do SUPER 16. Po zmianie trybu kamera pracuje z rozdzielczością 2K.

Do zapisu materiału służą dyski SSD dzięki wbudowanemu rekorderowi SSD z gniazdem 2,4 cala. My jednak często stosujemy najszybsze dostępnych na rynku modele, zbudowane oparciu o komórki flash SLC.