Video marketing jest jedną z najszybciej rozwijających się branży marketingu. Możliwości, jakie dał rozwój internetu od strony technicznej, rozwój samych technik filmowania i obróbki materiału, a także dostępność kanałów dystrybucji sprawiają, że obecnie telewizja nie jest już jedynym medium, gdzie można umieścić film reklamowy czy promocyjny.

Choć technika tak błyskawicznie kroczy do przodu i zmieniają się realia, to wciąż pokutuje wiele mitów na temat marketingu z użyciem filmów. Na szczęście wiele firm, które już skorzystały z video marketingu, albo nie zna tych mitów, albo je ignoruje, ponieważ deklaruje, że ponownie skorzysta z tej formy marketingu.

Pozycjonowanie filmów

Ten aspekt dotyczy głównie internetu. Wyszukiwarki takie jak Google nie są jeszcze w stanie przeanalizować samej treści filmu poprzez „oglądanie” go, ale zasięg filmu w internecie można zwiększyć za pomocą kilku działań z zakresu SEO. Informacje istotne dla tego, jaki film osiągnie zasięg, można umieścić w tytule lub opisie. Wiele witryn daje też możliwość dodania słów kluczowych oraz innych parametrów, które wpłyną na to, że internauta, czyli odbiorca filmu, znajdzie go w wynikach wyszukiwania. Stawiając na jakość, można też liczyć na udostępnienia i zwiększenie organicznego zasięgu filmu.

Jak zmierzyć skuteczność filmu?

Dobry video marketing powinien przynieść skutek w postaci większej liczby klientów. Jak jednak dowiedzieć się, co na ewentualne zwiększenie obrotów wpłynęło, jeśli firma stosuje różne formy marketingu? Wiele platform oferujących hosting filmów, np. YouTube, udostępnia liczne narzędzia, które pozwolą zmierzyć i przeanalizować dane. Można tam sprawdzić wiek, płeć i pochodzenie oglądających, a także to, czy obejrzeli cały film, czy może zakończyli oglądanie go przed końcem. Można zajrzeć w statystyki bezpośrednio w miejscu wyświetlania filmów, a na własnej witrynie sprawdzić, skąd przyszli użytkownicy. Duża ilość danych to także okazja do analizy i wyciągnięcia winsoków na przyszłość, co należy poprawić.

Miejsca publikacji filmów i liczba odbiorców

Filmy reklamowe można umieszczać albo na własnych serwerach, albo na rozmaitych platformach. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. W tym pierwszym jest to dowolność, jeśli chodzi o zawartość czy formę publikacji. W przypadku serwisów takich jak YouTube czy inne media społecznościowe, właściciel filmu uzależniony jest od wymogów i ograniczeń. Z drugiej strony umieszczenie filmu w takim miejscu pozwoli na większy zasięg, choć trzeba pamiętać, że konkurencja jest bardzo duża.

Jednakże, duża liczba wyświetleń filmu, czyli liczba odbiorców, nie zawsze przekłada się na zakładany przez reklamodawcę sukces, czyli najczęściej wynik finansowy. O wiele ważniejszy jest współczynnik konwersji, czyli zakładany przez reklamodawcę i marketera efekt. Może być nim na przykład wejście na witrynę reklamującej się firmy.

Nieco inaczej jest w przypadku filmów o innym charakterze niż stricte reklamowy. W nich liczba wyświetleń wpłynie pozytywnie na zasięg, a ten może przełożyć się na cele marketingowe zakładana przez autora. W przypadku produkcji na YouTube zwiększy się przychód z reklam czy szansa na dostrzeżenie przez potencjalnych reklamodawców i kontrahentów.

Video marketing to warta rozważenia forma reklamy, zwłaszcza jeśli współpracujemy z profesjonalną ekipą fimową. Może się okazać, że nieduży nakład finansowy w przypadku publikacji treści video w internecie, przyniesie całkiem pokaźny przychód.