Video marketing, jako jeden z rodzajów szeroko rozumianego marketingu, błyskawicznie zyskuje na popularności. Coraz więcej firm decyduje się nie tylko na dodanie filmów do swojej strategii marketingowej, ale wręcz opiera ją na nich.

Popularność video marketingu rośnie dzięki kilku czynnikom. Przyczynia się do tego dostępność coraz bardziej zaawansowanych narzędzi w postaci urządzeń do nagrywania i oprogramowania do obróbki. Z drugiej strony z video marketingiem jest coraz łatwiej dotrzeć do odbiorcy. Na to wpływ ma upowszechnienie internetu oraz fakt, że dziś większość społeczeństwa posiada smartfony i komputery. Nie bez znaczenia jest także popularność mediów społecznościowych, które są jednym z najlepszych miejsc do publikacji takich treści.

Video marketing – co to jest i jak działa?

W największym skrócie to forma reklamy opierająca się na emisji nagrań video. A video, jak jeden z elementów wizualnych, obok zdjęć, grafik czy infografik, to forma przekazu treści, która należy do najbardziej angażujących, a tym samym najbardziej efektywnych. Atutem jest też to, że treści video można umieszczać w wielu różnych kanałach – na stronach internetowych, w mediach społecznościowych, w mailach czy na ekranach i innych urządzeniach multimedialnych.

Video marketing to świetne narzędzie służące osiąganiu założonych celów marketingowych – reklamy i promocji firmy, marki lub produktu czy zwiększania świadomości wśród konsumentów. Marketing w formie video to także świetny sposób na zaangażowanie odbiorców do działania. Aby jednak osiągnąć pożądanel cele, należy przygotować odpowiednią strategię działania.

Video marketing – strategia, produkcja i promocja

Większa, niż w przypadku innych form reklamy, skuteczność marketingu wiąże się też z większymi nakładami. Jak w każdym innym przypadku, rozwiązania są dwa. Albo zatrudnić własnych pracowników, albo zlecić produkcję na zewnątrz. Własne studio wymaga zatrudnienia przynajmniej reżysera i montażysty, wyznaczenia stanowiska pracy, czyli studia, oraz zakupu odpowiedniego sprzętu i oprogramowania. Znacznie łatwiej i oszczędniej jest skorzystać z profesjonalnej ekipy filmowej.

Jednym z podstawowych kroków w przygotowaniu do korzystania z dobrodziejstw video marketingu jest odpowiednia strategia, czyli określenie celu do osiągnięcia, oraz form i metod działania, jakie mają do tego doprowadzić.

Jedną z najważniejszych decyzji będzie wybór kanałów dystrybucji treści video. W dobie powszechnego dostępu do internetu jest ich wiele i nie jest to już tylko tradycyjna telewizja.

Jednym z najpopularniejszych kanałów do umieszczania filmów jest platforma YouTube. Umieszczone tam filmy nie tylko zyskują odbiorców bezpośrednio w niej, ale mogą być użyte do dystrybucji w innych kanałach. Treści z YouTube są również dostępne w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google. Należy jednak pamiętać, że prowadzenie własnego kanału YT to konieczność interakcji z widzami, odpowiadania na komentarze czy wiadomości prywatne.

Coraz bardziej istotnym z punktu widzenia marketingowego wielu firm i marek jest obecność w mediach społecznościowych. Tam sukces akcji marketingowej zależy zarówno od liczby użytkowników/fanów, jak również od działań promocyjnych.

Video marketing – idealna forma dotarcia do klienta

Choć działania marketingowe oparte na treściach video są zazwyczaj bardziej kosztowne od innych, w szczególności opartych na tekście, to poniesione wydatki dają wymierną korzyść. Treści video pozwalają nawiązać bliższy kontakt z odbiorcą i zaangażować go w interakcję, budując w ten sposób zaufanie.

Wiele z komunikatów, jakie firma lub marka chce przekazać, będzie można w najlepszy możliwy sposób przekazać właśnie w formie video. Łatwiej w ten sposób wpłynąć na emocje, które w wielu przypadkach decydują o decyzjach zakupowych odbiorców. Ponadto, forma video jest bardziej skondensowana – odbiorca w tym samym czasie przyswoi więcej treści, niż w przypadku czytania treści pisemnych.

Treści w formie video wpływają także na zwiększenie zasięgu w sieci. Film można opatrzyć opisem, tagami i dodać linki, co wpłynie na pozycję filmu w wynikach organicznych Google. Można też zainwestować w pozycjonowanie, aby jeszcze bardziej poprawić ich pozycję.

Video marketing – co jest ważne na początku?

Przed zaangażowaniem w marketing video wiele firm zniechęca wyższy, niż w przypadku innych jego form, koszt. Można ten koszt obniżyć, produkując mniej profesjonalne formy, przy użyciu tańszego sprzętu, bez obróbki, ale może to wpłynąć negatywnie na końcowy efekt i paradoksalnie można stracić na takiej „inwestycji”.

Niemniej, ostateczny kształt treści video zależy w największej mierze od targetu, czyli odbiorców treści, ale też i od typu treści czy profilu firmy. W wyjątkowych  przypadkach bardziej amatorskie formy mogą odnieść skutek.

Na ostateczny sukces wpływa przede wszystkim pomysł i oryginalność. Wówczas sama forma schodzi na nieco dalszy plan. Aby trafić w gusta odbiorców, należy przedtem przeanalizować grupy odbiorców pod kątem ich zainteresowań, upodobań czy oczekiwanych przez nich komunikatów.

Video marketing i jego rodzaje

Treść video można przekazać odbiorcom w różnych formach. Do jednych z najpopularniejszych należą vlogi, czyli blogi oparte na treściach video. W nich z kolei można zawrzeć różne formy filmów. Bardzo popularne, a przy tym skuteczne, są treści przekazujące pewną wiedzę, której poszukuje odbiorca, czyli content marketing. Mogą nimi być poradniki, recenzje czy webinary, czyli szkolenie online. Z takich filmów odbiorca nie tylko przyswaja treść marketingową, ale również potrzebne mu informacje, dzięki czemu nie są one traktowane jak klasyczne formy reklamy, za którymi mało kto przepada.